Testovi mobitela

PANASONIC KX-PRX150

KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150 KX-PRX150
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
Dimenzije uređaja (mm) 119 x 45 x 88
Masa uređaja (g) 120
Operativni sustav Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 1
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 3,5
Rezolucija ekrana 320 x 480
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 2 megapiksela (1200 x 1600)
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 640 x 480
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1450
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 27
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 2682
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 180
Gdje kupiti
Cijena 1500
Info SE-MARK


01 / 2009 060
http://www.se-mark.hr/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

DECT mobitel
Autor: Ivan Luzar

Logičan spoj fiksnog i mobilnog telefona, pravi 2-u-1 hibridni uređaj

Na prvi pogled, KX-PRX150 djeluje kao Android mobitel kakvog smo vidjeli prije par godina. No, iza klasičnijeg dizajna krije se inovativan spoj DECT fiksne i pametne mobilne telefonije. Ukoliko i dalje ne možete bez fiksnog telefona, možda se plašite zračenja, ili pak želite komoditet korištenja samo jednog uređaja, tada je ovaj Panasonicov pametni telefon/DECT kućni telefon vrlo praktično rješenje jer se uređaj ponaša kao pravi dual telefon - čim dođete do kuće spojit će se na baznu postaju i primati fiksne telefonske pozive. Naravno, i dalje je to mobilni telefon. Izađete li iz kuće, imate samo pametni telefon. I tako svaki dan... Donosimo opširan test ovog hibridnog uređaja kojim se Panasonic vraća među proizvođače mobilnih telefona. Svi se sjećamo njihovih mobitela od prije desetak godina, koji su bili vrlo popularni (G520, GD30, GD90, GD92, G50, X700...).

Sadržaj pakiranja

U crnoj kutiji veličinom prikladnijoj za kućni DECT telefon nalazimo mobitel, jednodjelni microUSB punjač duljine 180 cm, postolje za punjenje, telefonski kabel te baznu stanicu i njoj sukladni punjač duljine 175 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Testirani Panasonic KX-PRX150 ima nešto deblje kućište nego što smo očekivali. Unatoč većoj debljini, uređaj ne djeluje previše teško, već taman dovoljno da ostavi dojam čvrstine i solidnosti. Dojam solidnosti dodatno je poboljšan zahvaljujući metalnom obrubu po stranicama uređaja koji se presijava u sivo-smeđim tonovima. S lijeve strane nalazimo tipke za glasnoću i konvencionalni microUSB priključak dok je desna stranica potpuno prazna. S donje pak stranice nalazimo priključak za postolje za punjenje, koji više nalikuje onom kojeg nalazimo na konvencionalnom kućnom bežičnom telefonu. Na gornjoj strani nalazimo lako dostupnu tipku za otključavanje i 3,5 mm audio priključak. Gumirana stražnja stranica ostavlja dobar dojam, iako je mamac za zamašćivanje. Oko stražnje kamere nalazimo LED bljeskalicu i zvučnik koji je sakriven iza plastične mreže.

 

Na prednjoj strani iznad ekrana nalazimo maleni Panasonicov logo, prednju VGA kameru, senzor za osvjetljenje, notifikacijski LED i zvučnik za razgovor koji ima tri otvora. Prednjom stranom dominira netipično velika tipka za home, dok se s njene lijeve, odnosno desne strane nalaze tipke za meni i nazad.

Ekran i tipkovnica

3,5-inčni TFT ekran rezolucije 480x320 piksela djeluje pomalo zastarjelo. I u nižoj cjenovnoj kategoriji odvikli smo se od piksela vidljivih golim okom, no nisku rezoluciju nadoknađuje vrlo dobar kontrast. Uzimajući u obzir klasu uređaja, ovdje se radi o jednom od boljih ekrana, iako bi crvena boja mogla biti nešto izraženija pri nižim stupnjevima osvjetljenja. Ekran je vrlo osjetljiv na dodir, čak i više nego kod neke skuplje konkurencije. Vidljivost po suncu je vrlo dobra zahvaljujući preciznom senzoru automatskog osvjetljenja. Kutovi gledanja su relativno uski, slika gubi kontrast već pri otklonu od oko 20 stupnjeva.

 

Tipkovnica predinstalirana na Panasonic KX-PRX150 je standardna Googleova koja nudi i predviđanje i ispravak teksta. Budući da je standardizirana na cijeloj platformi, radi jednako dobro kao i kod konkurencije. Ipak, zahvaljujući preciznom i manjem ekranu, tipkanje jednim prstom je vrlo ugodno, dok je tipkanje s dva prsta pomalo skučeno.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Panasonic KX-PRX150 pogoni prvu verziju Android Ice Cream Sandwicha (4.0). Sučelje je gotovo pa nepromijenjeno. Većina djeluje kao vanilla verzija, uz par dodanih opcija unutar postavki poput postavki fiksne mreže i planiranog uključivanja i isključivanja. Upravo zbog malo promjena, KX-PRX150 radi vrlo dobro i stabilno, unatoč slabijem hardveru.

 

Na homescreen je moguće postaviti 5 kartica u raster 4x4 ikone te još dodatne 4 ikone u dock. Pomalo zbunjujuće, u cijelom periodu našeg testiranja, nismo uspjeli odgonetnuti kako doći do izbornika za multitasking. Pokušali smo sve načine s kojima smo upoznati kod drugih proizvođača, no bez uspjeha. Ni dugim pritiskom na tipku menija i tipke za nazad nismo dobili ništa, dok dugi pritisak tipke za home otvara Google pretraživanje. Iako aplikacije nismo službeno mogli ugasiti, neka značajnija usporavanja nismo primijetili, prepuštajući odluku o gašenju aplikacija samom Android sustavu i njegovom ugrađenom task manageru.

Uređaj se pokreće za 27 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je po običaju neograničenog kapaciteta i sinkronizira se s Googleovim računom. Iako se ovdje radi o uređaju koji podržava DECT i mobilnu mrežu, aplikacija za pozive je vrlo jednostavna i zajednička za oba protokola komunikacije. Nakon biranja broja ili odabira kontakta iz imenika, nudi se opcija pozivanja preko kućne (fiksne) ili pak mobilne mreže, slično kao i kod nekih dual SIM uređaja. Ukoliko razgovarate na fiksnoj liniji i imate dolazni poziv preko mobilne linije, mobitel će vas o tome obavijestiti putem ekrana, zvučno i vibriranjem, a moguće je prvi poziv prekinuti i prihvatiti poziv preko mobilne linije. Dakle, nije moguće istovremeno imati aktivne obje linije.

 

Domet kućne mreže usporedili smo s konvencionalnim DECT telefonom te je domet bio podjednak, dovoljan za prolaz kroz 2 kata zgrade. Preko kućne mreže također je moguće zvati i interno, tj. zvati dodatne slušalice unutar DECT mreže (moguće je dodati do šest slušalica na bazu). Sve funkcije vezane za fiksnu telefoniju, uključujući i sekretaricu dostupne su unutar aplikacije „fiksna mreža“. Snimljenu poruku propuštenog poziva sekretarica reproducira na samom uređaju, putem zvučnika za pozive ili spikerfona. Kvaliteta poziva bila je na oba sustava na visokom nivou, vrlo glasna i razgovjetna te su nas sugovornici uvijek jasno čuli.

 

Osim aplikacije za Google+, ne nalazimo druge predinstalirane aplikacije, no klijenti za Facebook, Twitter i ostale dostupni su na Google Play Storeu.

E-mail i poruke

Kao i kod ostalih Androida, nalazimo standardnu Googleovu Gmail aplikaciju i Androidovu za račune s drugih poslužitelja e-pošte. Oba rade jednako kao i kod drugih uređaja – vrlo dobro. Jedina zamjerka mogla bi se uputiti manjem ekranu i slabijem hardveru, zbog kojeg se veći e-mailovi bogatog sadržaja teško i sporo prikazuju.

 

Aplikacija za SMS poruke se također ne razlikuje od standardne Androidove. Poruke se grupiraju prema primatelju te kronološki unutar samih razgovora. Primijetili smo nedostatak mogućnosti slanja SMS poruka preko fiksne mreže, što drugi DECT fiksni telefoni posjeduju.

Procesor, memorija

Panasonic KX-PRX150 ima ugrađen MediaTekov MT6575 jednojezgreni 1 GHz procesor popraćen s 512 MB RAM memorije, što je u današnje vrijeme prava rijetkost. I modeli nižeg segmenta već su polako na dual core procesorima.

Prostor za pohranu podijeljen je u dva dijela, prvi od 503 MB rezerviran za aplikacije te drugi od 2 GB rezerviran za pohranu podataka poput glazbe i slika. Memorija je dodatno proširiva putem microSD kartice maksimalnog kapaciteta do 32 GB.

Benchmark test

Quadrant Standard KX-PRX150 ocjenjuje sa 2682 boda, između Motorole Atrix 4G i Asusa Transfromer Primea TF201. Vellamo KX-PRX150 daje 994 za HTML5, čime je KX-PRX150 na toj ljestvici zadnji, iza Samsung Galaxy Nexusa. U procesorskom dijelu KX-PRX150 zarađuje 402 boda, smještajući se između Samsung Galaxy Nexusa i Xoloa Q800.

Baterija i trajanje

1450 mAh ne zvuči kao puno, no računajući na dijagonalu i skromniji hardver u KX-PRX150, trajanje baterije je dobro, iako smo očekivali više od uređaja ove debljine. Bateriju smo testirali na tri načina - prvi samo s uključenom mobilnom mrežom, drugi s uključenom mobilnom i fiksnom mrežom te treći u kojem bismo gasili fiksnu mrežu kada ne bismo bili u dometu bazne stanice. U sva tri slučaja, dobivali smo slične rezultate. Razlike su se odnosile na svega 10% više kapaciteta kada smo koristili samo mobilnu mrežu. Na kraju jednoga dana u kojem smo pričali oko 30 minuta, surfali Internetom 1 sat te slušali glazbu 30 minuta, preostalo nam je 50% kapaciteta, stoga je moguće umjerenijim korištenjem postići i 2 dana bez punjenja. U modu rada kada bismo imali stalno uključeni DECT protokol, sigurnije bismo se osjećali svakodnevnim punjenjem.

Multimedija, FM radio, glazba

U skladu s decentnim promjenama, galerija nije doživjela nikakve promjene spram standardne. Slike se grupiraju u albume ovisno o folderima u kojima su pohranjene, prema lokaciji, prema vremenu ili pak prema osobi koja je označena na slici. Učitavanje fotografija je brzo, budući da su slike kamere samo 2 megapiksela, dok otvaranje većih slika traje ponešto duže. Prelistavanje fotografija je relativno brzo, no prelistavanje većih fotografija je osjetno sporije, te su međuučitavanje česta.

 

Kvaliteta reprodukcije zvuka preko ugrađenog zvučnika je dobra, iako nešto tiša nego kod konkurencije. Budući da u paketu nismo dobili slušalice, testirali smo reprodukciju preko 3,5 mm audio priključka Sonyjevim MDR-EX10LP slušalicama. Reprodukcija je bila zadovoljavajuće kvalitete, nešto tiša, bez izraženih basova, no isto tako i bez šumova. Za reprodukciju glazbe koristi se Google Play Music, koji na području Hrvatske podržava samo reprodukciju glazbe pohranjenu na sam uređaj ili microSD karticu.

 

Reprodukcija videa moguća je preko aplikacije video reproduktor, no ona može reproducirati bez problema samo .avi i .mp4 datoteke niže rezolucije, dok .mkv datoteke uopće ne prepoznaje. Koristeći drugi reproduktor s Google Play Storea, poput VLC media playera, rezultati su nešto bolji, no video veće rezolucije podosta zastajkuje.

FM radio nije ugrađen.

Fotoaparat i video

Dva megapiksela vraćaju nas daleko u prošlost, pogotovo računajući na činjenicu da su se prvi dvomegapiskelni mobilni telefoni pojavili 2005., a poneki današnji modeli imaju prednju kameru jednake rezolucije. Iako je niske rezolucije, kamera se otvara poprilično sporo (za oko 3 sekunde) te također sporo pohranjuje fotografiju. Samo sučelje kamere je standardno, s ponekim naprednijim opcijama poput odabira scene i panorame. Kamera se sporo prilagođava svjetlosnim uvjetima te ne posjeduje fokusiranje leće. Slike slikane s KX-PRX150 su niske kvalitete, često mutne i slaboga kontrasta. Pri dobrim svjetlosnim uvjetima boje su relativno dobre, bez izraženijeg kontrasta, no pri slabijem osvjetljenju kamera je gotovo pa neupotrebljiva, prebacujući sliku u smeđe-žuti ton.

 

Snimanje videa moguće je samo u VGA rezoluciji. Čak i u ovoj skromnoj rezoluciji izduživanja su jako izražena, čak i pri jačem danjem svijetlu. Glavni krivac za to je slabiji procesor kojem je i video zapis VGA rezolucije poprilična muka. Boje su prožete istim problemima kao i kod slikanja, nedostaje im kontrasta, a zbog fiksiranog fokusa, snimke često znaju djelovati mutno.
 

Fotografirano s Panasonicom KX-PRX150:
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1390559392.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1390559407.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1390559425.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Testirani KX-PRX150 posjeduje HSDPA, Bluetooth i Wi-Fi načine povezivanja. Google Chrome i Androidov preglednik rade gotovo pa podjednako, osim podužeg čekanja učitavanja Chromea. Stranice prilagođene mobilnim uređajima učitavaju se relativno brzo i bez nekih većih problema, no kompleksnije su stranice test za strpljenje. Često bi nam se desilo da se pri učitavanju kompleksnije stranice uređaj zamrzne te browser potpuno isključi. Glavni krivac za to bila bi skromnija radna memorija te nemogućnost gašenja aplikacija. U par slučajeva kada bismo i uspjeli učitati stranicu, zoomiranje teksta je bilo gotovo pa neizbježno.

Navigacija

Panasonic KX-PRX150 ne dolazi s predinstaliranim navigacijskim programima osim Google Karata koje odnedavno podržavaju i glasovnu navigaciju za područje Hrvatske. Alternative je moguće pronaći i na Google Play Storeu.

Uredski paket

Predinstaliranu ne nalazimo niti jednu aplikaciju za pregledavanja zapisa u tipičnim uredskim formatima, no Google Play Store vrvi od besplatnih i naplatnih opcija. Slično kao i kod e-mailova i internetskog preglednika, čitanje uredskih zapisa poprilično je otežano zbog manjeg ekrana i slabijeg hardvera, no .doc datoteke bez slika i naprednijeg formatiranja nisu prevelik problem.

Organizator i alarm

Organizator je također kao i mnogo toga na ovom uređaju, standardan Androidu. Pregled kalendarskih događaja moguć je prema danu, tjednu, mjesecu i prema rasporedu sljedećih unosa. Kao i imenik, unosi u kalendar sinkroniziraju se s Google računom.

 

Aplikacija za alarm također je standardna Android Ice Cream Sandwichu te ne nudi neke napredne funkcije osim ponavljanja na određene dane u tjednu. Zanimljivo je da alarm radi i dok je uređaj isključen, za razliku od ostalih skupljih modela ostalih proizvođača.

Aplikacije i igre

Ponuda aplikacija i nije previše bogata te ne odskače značajno od onih koje nalazimo na standardnoj verziji Androida. Ipak, dodana je aplikacija za daljinsko upravljanje Panasonicovim televizorima te bežično upravljanje računala putem Bluetootha.

 

Uzimajući u obzir specifikacije, jasno je odmah da se na ovom uređaju ne mogu igrati najzahtjevnije igre dostupne na Google Play Storeu. Ipak, jednostavnije igre poput Temple Runa i Angry Birdsa su igrive, iako su prisutna poneka usporavanja.

Panasonic KX-PRX150 cijena

Panasonic KX-PRX150 dostupan je u trgovini Se-Mark za 1.500 kn (siječanj 2014.). Računajući da se ovdje dobiju i entry-level Android i fiksni telefon, cijena nije pretjerana. Konkurencija koja ne podržava 3G mrežu (Gigaset SL930) stoji 1.799 kuna.

Cool faktor

Cool je što se s Android uređajem može telefonirati i preko fiksne mreže. U dizajnerskom pogledu nema neki cool faktor.

Zaključak

Panasonic KX-PRX150 je zasigurno svestran uređaj, zaključujemo naš review / recenziju. Spoj fiksne i mobilne telefonije je logičan, no njegova praktičnost je upitna. Primjerice, ako se u kućanstvu nalazi samo jedan ovakav uređaj, a osoba koja ga koristi izađe iz dometa bazne stanice, nitko drugi ne može odgovoriti na poziv s fiksne mreže. Naravno, osim ako se u kućanstvu ne nalazi još jedan fiksni telefon. Ukoliko samo živite, onda je ovo jako dobro rješenje. Iako je moguće kupiti dodatne slušalice (1.149 kuna, maksimalno 6 na jednu baznu stanicu), sumnjamo da se isplati investicija u već pomalo zastarjeli uređaj. Sam po sebi KX-PRX150 i nije toliko loš uređaj, no slabiji procesor i zastarjela verzija Androida narušavaju dobar dojam kvalitetne izrade.

 

Plus

+ Ne mora se puniti na mjestu telefonskog priključka

+ Izrada

 

Minus

- Slab hardver

- Nemogućnost gašenja aplikacija

Konkurencija - Gigaset SL930

Gigasel SL930 posjeduje slične specifikacije kao i KX-PRX150. Oba posjeduju 1 GHz procesor, no Panasonic ima veći ekran (3,5 vs. 3,2 inča) jednake rezolucije. Glavna prednost KX-PRX150 leži upravo u mogućnosti povezivanja na mobilnu mrežu. Gigaset SL930 je oko 300 kuna skuplji te je dostupan za 1.799 kuna (siječanj 2014.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1390559445.jpg

Konkurencija - Panasonic KX-PRW110FXW

Iako konkurentski model iz vlastite proizvodnje nema mogućnost povezivanja na mobilnu mrežu, KX-PRW110FXW moguće je spojiti na Wi-Fi i putem aplikacije za Android i dobiti sličnu funkcionalnost kao i KX-PRX150. Moguće je prespajati pozive s fiksne linije na mobilni telefon, no ekran je niže dijagonale i rezolucije (2,2 inčni QVGA). KX-PRW110FXW je dostupan za 679 kuna (siječanj 2014.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1390559460.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori